Kelemen Hunor

Átadták a forgalomnak Szatmárnémeti elkerülő útját

Európa

Átadták a forgalomnak pénteken Szatmárnémeti körgyűrűjének csaknem 20 kilométeres szakaszát, amely a várost nyugat felől elkerülve teremt gyorsforgalmi összeköttetést a halmi (DN19) országút, a Pete-Csengersima határátkelőhőz vezető (DN19A) út, a nagykárolyi (DN19) országút és a Kolozsvár felé vezető E81-es főút között.

Az avatóünnepségen Kelemen Hunor, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese, az RMDSZ elnöke rámutatott: a most felavatott elkerülő út tehermentesíti Szatmárnémeti forgalmát, és az ipari parknak is biztosítja a közúti infrastruktúrát.

“A kormány tagjaként az RMDSZ támogat minden olyan közberuházást, amely a helyi közösségeket szolgálja, az ott élő emberek életkörülményeit javítja. Azon dolgozunk, hogy a közúti és vasúti infrastruktúrát fejlesszük, hogy ezzel beruházókat vonzzunk Románia minden térségébe, és munkahelyeket teremtsünk” – idézte Kelemen Hunort az RMDSZ hírlevele.

Lucian Bode belügyminiszter – aki korábban a közlekedési tárcát vezette – rámutatott: az elkerülő útnak a nemzetközi forgalom terén is nagy jelentősége van, az új út ugyanis annak a megépítendő gyorsforgalmi útnak a része, amely majd Óvárnál lépi át a határt Magyarország felé, tehermentesítve a Pete-Csengersima határátkelőt, összeköttetést teremtve az európai autópálya-hálózattal.

Az Agerpres hírügynökség által idézett miniszter szerint a jelenlegi geopolitikai helyzetben kiemelten fontos a közúti infrastruktúra fejlesztése és egy újabb magyar-román határátkelő megnyitása az ország északi részén, ez ugyanis az Ukrajnába és Moldovába irányuló forgalom számára is közlekedési, áruszállítási alternatívát jelent. Kereskényi Gábor, a partiumi város RMDSZ-es polgármestere a szatmáriakat szolgáló hasznos beruházásnak nevezte az elkerülő utat, hozzátéve: készül a Strand utcai harmadik Szamos-híd is, ami az utóbbi 32 év legfontosabb szatmárnémeti beruházása.

Az elkerülő úton két forgalmi csomópont található, valamint egy 650 méter hosszú híd a Szamos fölött. A beruházás teljes értéke több mint 409 millió lej (33,5 milliárd forint), amelynek 85 százalékát európai uniós forrásokból finanszírozták.