Az időskorúak életminőségével, egészségével, társadalmi integrációjával, a gerontológiával és a geriátriával kapcsolatos legújabb kutatásokra és innovációkra hívták fel a figyelmet Nyíregyházán, a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán rendezett nemzetközi Gerontológiai Napokon.
Az eseményen részt vett szakemberek, egészségügyi és szociális dolgozók, döntéshozók az idősek ellátásának aktuális kihívásait és megoldásait vitatták meg.
A DE ETK Gerontológia Tanszék együttműködései szerteágazóak, mivel a gerontológia és geriátria területein elengedhetetlen a közös gondolkodás, a tudásátadás és az együttműködés, melynek szereplői a tudomány, az oktatás és képzés résztvevői, a szociális és egészségügyi ellátórendszer szakemberei, az idős szervezetek, a közpolitikai döntéshozók – hangzott el a tizenhetedik alkalommal megrendezett szakmai napok kapcsán. Az idei rendezvény mottója az együttműködés/cooperation volt – írja a hirek.unideb.hu.
Móré Marianna, a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar dékánja, a konferencia Tudományos és Szervező Bizottságának elnöke kiemelte, hogy a rendezvény több mint tízéves sikersorozat, melynek idei állomásán a nemzetközi nap előadóinak száma meghaladta a szakma magyarországi képviselőinek létszámát, ami a szervező tudományos műhely külföldi megítélését is nagyban erősíti.
Az esemény első napján, a szociális szférában és az egészségügyben dolgozóknak akkreditált pontszerző tanácskozáson az idősekkel, idősödéssel foglalkozó tudományterület, azaz a gerontológia szakértői, kutatók, oktatók és gyakorló szakemberek osztották meg egymással tapasztalataikat.
Kótisné Plajner Mónika, a kar szociális továbbképzésekért felelős ügyvivője elmondta, hogy már januárban elkezdik az akkreditációs anyag összeállítását és felkérik az előadókat annak érdekében, hogy magas színvonalú tudásmegosztást és pontszerzési lehetőséget nyújthassanak a kurzusban részt vevő szakembereknek.
A konferenciát Rusinné Fedor Anita, az Egészségtudományi Kar tudományos dékánhelyettese nyitotta meg. Az akkreditált előadásokat követően hét szekcióban zajlott a szakmai munka. Összesen hatvannégy szerző negyvennyolc előadását hallgathatták meg az esemény résztvevői, akik bepillantást nyertek a Szenior Örömtáncosok tréningjébe, a helyszínen gyakorlatban tájékozódhattak a Gondosóra programról és táplálkozási tanácsokat, kóstolót is kaphattak natúr élelmiszerekből.
Az Egészségtudományi Kar és a Máltai Egyetem (Department of Gerontology Faculty for Social Wellbeing University of Malta) által közösen megrendezett angol nyelvű napon többek között Maria Aurora Fenech, a Máltai Egyetem Gerontológiai és Demencia Tanulmányok Tanszékének oktatója a gondozási döntések igazságairól és kihívásairól, Ondrej Botek, a Nagyszombati Egyetem Szociális Munka Tanszékének munkatársa Szlovákia nyugdíjreformjának összehasonlító perspektívájáról tartott plenáris előadást. Öt szekcióban összesen tizenöt országból ötvenegy előadás hangzott el.
A 17. Gerontológiai Napokon a szakemberek egyebek mellett megismerhették a készülő Nemzeti Demencia Stratégia részleteit, az időskorúakat érintő nemzetközi együttműködéseket, az Alzheimer Cafék szervezésének hátterét, a városi önkormányzatok jó gyakorlatait, valamint tájékozódhattak a különböző időskori megbetegedések geriátriai szempontjairól is.