Miért jó, ha a gyerekek megpróbálnak lábbal rajzolni? És ha bekötött szemmel, csak a tapintásukra hagyatkozva keresnek összetartozó formákat az asztalon?
Különleges játékokat próbálhattak ki a nyíregyházi és budapesti gyerekek a Csodavár Nyíregyháza és Csodavár Budapest Inkluzív Fejlesztő Központokban a Rejtett Kincsek Down Egyesület szemléletformáló programsorozatának köszönhetően.
A gyerekek számára szervezett, kihívássokkal teli játékos programon a kisiskolás és óvodás csoportok megismerkedhettek a fogyatékossággal élők nehézségeivel, ezáltal érzékenyebbé és elfogadóbbá váltak. A szemléletformáló foglalkozásoknak köszönhetően közelebb kerültek egymáshoz a tipikusan fejlődő és sajátos nevelési igényű gyerekek, akiknek a száma hazánkban is évről évre nő.
A nyíregyházi Rejtett Kincsek Down Egyesület már több évtizede elkötelezett a fogyatékkal élő gyerekek fejlesztése, támogatása mellett, az ő elfogadásukra fejlesztette ki szemléletformáló foglalkozásait is, melyet összesen 50 alkalommal szervezett meg 2024.04.01-2025.03.31. között Nyíregyházán és Budapesten. Egy év alatt a szervezet összesen 50 kisiskolás és óvodás csoportot látott vendégül inkluzív fejlesztő központjaiban, ahol a gyerekeknek olyan feladatokat kell megoldaniuk, melyek játékos formában mutatják meg nekik, milyen nehézségekkel néznek szembe fogyatékkal élő társaik a mindennapokban.
A gyerekek a foglalkozásokon kipróbálták, milyen sütőkesztyűben gyöngyöt fűzni, bekötött szemmel figyelni a körülöttünk lévő világra csak a hangok vagy tapintás alapján, de kipróbálták a vakvezető bottal való tájékozódást és a lábbal rajzolást is. A programban összesen 928 gyermek és kísérő pedagógusa vett részt.
A nyíregyházi Rejtett Kincsek Down Egyesület hisz abban, hogy ezekkel a szemléletformáló foglalkozásokkal egy empatikusabb társadalom jön létre Magyarországon. A programot a Belügyminisztérium támogatta.